Hurtig- og blindsjakkturneringen Melody Amber ble innledet i dag. Det ble en skuffende start for Magnus Carlsen.
På startstreken i Nice står 12 av verdens ledende stormestere, blant annet Magnus Carlsen (nr 1 i verden med rating 2813), Vladimir Kramnik (2790) og Levon Aronian (2782). De 12 deltakerne skal spille mot alle-mot-alle i hurtigsjakk og blindsjakk. Hver deltaker skal dermed spille 22 partier (11 i hurtigsjakk og 11 i blindsjakk). Det premieres i hver enkelt gren, men først og fremst sammenlagt.
I første runde spiller Magnus mot Vassili Ivantsjuk (2748) fra Ukraina. Magnus har vanligvis hatt et godt på Ivantsjuk, men i blindsjakkpartiet gikk det galt. Magnus åpnet veldig uvanlig med 1.a3, kanskje for å få en uteoretisk åpning. Det slo ikke heldig ut – snart hadde Ivantsjuk overtaket. Etter 31 trekk ga Magnus opp partiet. Spill gjennom partiet her.
Kl 1915 spiller Magnus mot Ivantsjuk i hurtigsjakk. Partiet kan følges direkte hos ChessBomb.
Mer om Melody Amber kan man lese hos Bergens Schakklub, Nettavisen og VG.

Nå er det spilt fire dobbeltrunder i Melody Amber og “vår mann” er i delt ledelse med 6 av 8 poeng! Kanskje på tide med en liten oppdatering på “Sjakkhuset”?
Med sjakktuell hilsen
Hans-Henrik Brix
Nå har vi lagt ut en ny sak om turneringen. Vi får håpe han fortsetter i samme stilen videre!