På lørdag var det som tidligere meldt BNbank Blitz på Oslo S. Et litt uvanlig sted for en sjakkturnering, og Nitimen på NRK P1 syntes tydeligvis at dette var litt morsomt. Reporter Pål Thoresen dukket opp på Oslo S, og fikk gleden av å se 7-åringen Andreas Tryggestad i aksjon. Det ble også prat med og parti mot Sjakkhusets Torstein Bae, samt noen ord med Hans Olav Lahlum (som var hoveddommer for turneringen på lørdag).
Nitimen var direkte inne fra Oslo S i to omganger. Første gang var kort tid etter starten på sendingen kl 0905 (sjakkinnslaget kommer etter et par minutter). Andre gang (med parti mot Torstein Bae) var rett etter start på andre del av Nitimen kl 1005.
Slik hører du innslagene:
Gå til Nitimens hjemmeside. I høyre kolonne, under overskriften “Nettradio”, velg sendingen 31/10 kl 09.05 (sjakk etter et par minutter) og sendingen samme dag kl 10.05 (sjakkinnslag kort tid etter sendingen start)
For øvrig kan her avsløres at partiet mellom Bae og Thoresen forløp på en uvanlig måte. Bae var hvit, men Thoresen startet likevel med 1…a6. Deretter fulgte trekkene 2.e4 b6 3.Lc4 Sb5!!?? 4.Df3 Ke5!!?? 5.Df5+ Kxf5!!?? 6.exf5 og her ble spillerne enige om at det fikk være nok.

[...] Under vårt arrangement på lørdag var NRK Nitimen til stede. Mer om dette og link til radiosending hos Sjakkhuset. [...]